FAIR TRADE

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „fair trade“

LITDEA remia atsakingo vartojimo idėją ir palaiko “Sąžiningos prekybos” iniciatyvas (pvz. platina “Fairtrade” ženklu pažymėtus produktus)

“Fairtrade” yra socialinis judėjimas siekiantis teisingesnio atlygio mažiau galimybių turintiems gamintojams iš skurdesnių šalių. Pagrindiniai produktai, kurie į Europos šalis atkeliauja iš besivystančių šalių (Marianmario, Maurcijaus, Ruandos, Zambios ir pan.) yra kava, kakava, arbata, cukrus, vynas, vaisiai, šokoladas, gėlės, kt. Daugybė garsių drabužių prekės ženklų produkcija taip pat paruošta besivystančiose šalyse, kuriose mokamas neadekvačiai mažas atlygis darbuotojams, dažnai pasitaiko skandalų susijusių su nehumaniškom darbo sąlygom. “Fairtrade” ženklu pažymėta produkcija garantuoja gamintojams sąžiningą minimalią kainą už kiekvieną produktą (ar žaliavas), taip pat rūpinamasi bendruomenės švietimu, mokamos subsidijos siekiant pagerinti technologijas ar bendruomenės aplinką, gyvenimą (pvz., įrengti patogią vandens prieigą kaime, kur nebuvo šulinio ir pan.)

1. Dalis pelno yra investuojama į vietos bendruomenės iššūkių sprendimą;

2. užtikrinamas vadybos skaidrumas ir atskaitingumas, įtraukiant ir darbuotojus;

3. už produktus mokama teisinga iš anksto sutarta kaina (gali planuotis);

4. gamintojai  gauna  didesnę  dalį  pajamų  nuo  galutinės  prekės  kainos ir stengiamasi išvengti tarpininkų;

5. produktų gamybos procese nenaudojamas vaikų darbas bei prievartinis darbas;

6. nediskriminuojantis darbo užmokestis priklausomai nuo lyties, rasės, tautybės….;

7. gamintojai darbuotojams garantuoja sveikatos ir socialinį (senatvės pensijos) draudimą bei kitas palankias darbo sąlygas (palanki darbo trukmė, sveikos ir saugios darbo sąlygos);

8. investuojama į gamintojų švietimą/konsultavimą;

9. viešinami nesąžiningos prekybos atvejai bei skatinama sąžininga prekyba tarp kuo daugiau gamintojų;

10. užtikrinama pagarba gamtai.

 

Pirkdami mėgstamus produktus – kavą, kakavą, arbatą ar šokoladą, prie sąžiningos prekybos teikiamų naudų galite prisidėti ir Jūs!

Kaip atpažinti sąžiningos prekybos produktus?