NUO 2018 M. RUGPJŪČIO PRADŽIOS NAUDOJAME GAMTOS RESURSUS ATEITIES KARTŲ SĄSKAITA

Nesibaigiant karščiams bei kitiems gamtos kataklizmams pasaulyje, tarptautinė nepelno organizacija „Global Footprint Network“ atkreipia dėmesį, kad iki  rugpjūčio 1 dienos žmonija jau yra išeikvojus visus atsikuriančius 2018 metų planetos resursus. Tai reiškia,- kad nuo rugpjūčio 2 dienos jau eikvojame per tūkstantmečius sukauptus Žemės resursus. Yra  skaičiuojami įtaką darantys veiksniai kiek gamta per metus gali absorbuoti anglies dioksido, išauginti maisto bei kitų natūralių resursų ir nustatoma, kad per metus išeikvojame tiek resursų, kiek planeta gali atstatyti tik per 1,7 metus.

Lietuva pagal gamtos resursų vartojimo lygį paprastai priskiriama prie tų šalių, kuriose metiniai  atsikuriantys resursai sueikvojami birželio-liepos mėnesiais. Tačiau tendencija neramina, nes kasmet vartojame vis daugiau ir jei visas pasaulis gyventų kaip lietuviai,- kasmet reiktų dviejų Žemės planetų, kad žmonija gyvuotų. Galėtume pasiguosti tik tuo, jog pagal Pasaulio gamtos fondą (angl. World Wildlife Fund)

Kaip šalys naudoja žemės resursus2018 2017 m. ataskaitos duomenis, jei visi vartotų kaip JAV, kasmet mums reiktų bent 5 Žemės planetų resursų, kad būtų patenkinti mūsų vartojimo norai.Datos iki kurių atskiros šalys išnaudoja atsistatančius žemės resursus,- paruošta pagal„Global Footprint Network“

 

 

Data, kai žmonija išnaudoja atsikuriančius planetos resursus ,- paruošta pagal„Global Footprint Network“

 

Bėgant metams kasmetinių atsistatančių resursų išnaudojimo diena ateina vis anksčiau ir anksčiau. Dar 1970 žmonija neišnaudodavo gamtos išteklių daugiau nei Žemė galėdavo atnaujinti per vienerius metus. Tačiau nuo 1997 metų, mūsų šalyje galima vadinti nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo laiko, žemės išteklių pereikvojimo diena atkelta į Spalio mėnesio pradžią, o pastaruoju metu net į rugpjūčio pradžią. Tai reiškia, jog žemės ištekliai nebeatsinaujina per metus laiko, o naudojami į skolą.

 

Kaip naudojam žemės resursus pagal metus

Geroji žinia yra – nuo 2011 m, pasauliui smarkiai diskutuojant apie klimato kaitą ir investuojant į atsinaujinančią energetiką, žemės išteklių pereikvojimo data taip sparčiai nesistumia ankstyn, nors pasaulio žmonių populiacija  didėja. Tai padrąsinantis ženklas, kad mes galime pakeisti žemės išteklių pereikvojimo tendencijas.

3 dalykai, siūlomi asociacijos Litdea, kad atsinaujinančių Žemės resursų išnaudojimo data būtų pastumta atgal

  1. Stengtis mažinti asmeninį sugeneruojamą anglies dioksido (CO2) kiekį

Daugiau nei ketvirtadalis šiltnamio efektą sukeliančių dujų pagal EPA kyla iš transporto. Taigi automobilio pakeitimas kelionei į darbą į dviratį ar paspirtuką ženklai pagerintų situaciją. Aišku, jei šios priemonės jums per didelis iššūkis,- viešasis transportas ar vykimas į darbą su Jūsų kolegomis viename automobilyje gali prisidėti prie Jūsų CO2  emisijos sumažinimo mažiausiai dvigubai.

Jūsų CO2 suvartojamą kiekį taip pat labai sumažintumėte jei rinktumėtės vartoti Lietuvoje pagamintus, o ne atvežtinius maisto produktus. Dar efektyviau šiuo aspektu gyventumėte,- jei susidraugautumėte su netoliese esančiu ūkininku ir sutartumėte būdą kaip produktus galėtumėte pirkti iš jo.

  1. Praktikuoti šiukšlių negaminimo judėjimo („Zero Waste“) mintis:
  • Įsigyti daugkartinį kavos puodelį ir prašyti kavą padaryti jame;
  • Einant į parduotuvę pasiimti iš namų maišelius ir daugkartinius indus sveriamiems produktams, kad nereiktų naudoti naujų, vėliau išmetamų;
  • Pirkti tik tiek, kiek planavote ir nepasimauti ant marketinginių akcijų „du už vieno kainą“ kabliukų;
  • Spausdinti dokumentus ant abiejų pusių, jei neišeina jų nespausdinti;
  • Susirasti artimiausią „Zero Waste“ („ nulis šiukšlinimo“) idėjomis grįstą parduotuvę ir apsipirkti joje.
  1. Valgyti mažiau mėsos ir daugiau daržovių:

Pagal Jungtinių Tautų skaičiavimus, gyvulininkystės pramonė naudoja daugiau nei bet kas kitas planetos paviršiaus ir sukuria daugiau nei 14,5% žmonijos CO2 dujų emisijos. Taigi vartojamo mėsos kiekio sumažinimas būtų puikus žingsnis. Neprivalote vadovautis šūkiu viskas arba nieko, bet galite pradėti nuo Pirmadienių be mėsos ar pasidomėjimo vegetariniais receptais.

Parengė, Tomas Kurapkaitis

darnaus vystymosi asociacijos LITDEA vadovas

.